Books mentioned at Fantastikens ABC

These books were mentioned at the programme item Fantastikens ABC. You can also download a pdf version of the slideshow shown during the programme item. The list is in Swedish as this programme item was in Swedish.

Följande böcker presenterades under programpunkten Fantastikens ABC av Anna Davour, Tomas Cronholm, Katja Gilljam och Tommy Persson. Listan finns också i form av ett bildspel som du kan ladda ner som pdf och som visades under programpunkten.

 

För yngre läsare
• Helen Johansson: Leonora och glasplaneten
• Oskar Källner: Stormvinge
• Chris Wormell: Göran och den fasansfulle draken
• Tony DiTerlizzi: Wondlaböckerna
• Tony DiTerlizzi & Holly Black: Spiderwickböckerna
• Christer Fuglesangs barnböcker
• Maths Claesson: Linuxserien (Uttagningen och Kristallstaden)
• Peter Ekberg: Uppdragserien (Uppdrag silverstjärnan, Uppdrag stjärnväktarna och Uppdrag Roxera)

Fantasy
• Anders Björkelid: Berättelsen om blodet (Ondvinter, Eldbärare, Förbundsbryterskan och Frostskymning)
• Patrick Rothfuss: The Kingkiller Chronicle (The name of the wind och The wise man’s fear)
• Joe Abercrombie: Shattered Sea (Half a king och Half the world)
• Mary Robinette Kowal: Glamourist Histories (Shades of milk and honey, Glamour in Glass, Without a Summer, Valour and Vanity och Of Noble Family)
• Susanna Clarke: Jonathan Strange & Mr Norrell
• Steven Brust: Vlad Taltos-böckerna (bl.a. Jhereg, Yendi, Teckla, Taltos och Phoenix)
• Steven Brust: Khaavren-böckerna (The Phoenix guards, Five hundred years after och The viscount of Adrilankha)
• Sofia Samatar: A Stranger in Olondria
• Katherine Addison: The Goblin Emperor
• Maria Turtschaninoff: Anaché
• Lavie Tidhar: Osama
• Terry Pratchett bl.a. The colour of magic, Mort; på svenska bl.a. Magins färg, Det fantastiska ljuset, Trollkarlens stav och Mort

Nutidsfantasy
• Kristina Hård: Arvet efter Kaiser (Kleptomania och Snösommar)
• Nene Ormes: serien om De sära (Udda verklighet och Särskild)
• Mats Strandberg & Sara Bergmark Elfgren: Engelsforstrilogin (Cirkeln, Eld och Nyckeln)
• Jo Walton: Among Others; My Real Children
• Ben Aaronovitch: Rivers of London-serien (Rivers of London, Moon over Soho, Whispers underground,; Broken homes och Foxglove summer)

Udda fantasy
• Monica Byrne: The Girl in the Road
• Kate Atkinson: Life After Life
• Graham Joyce: The facts of life
• Karin Tidbeck: Amatka
• Lev Grossman: Magikerna

Dystopier
• Anna Jakobsson Lund: Tredje principen
• Suzanne Collins: Hungerspelen-serien (Hungerspelen, Fatta eld och Revolt)
• Veronica Roth: Divergent-serien (Divergent, Insurgent och Allegiant)

Zombier, smittor och katastrofer
• John Ajvide Lindqvist: Låt den rätte komma in
• John Ajvide Lindqvist: Hanteringen av odöda
• Lars Wilderäng: Stjärnklart
• Boel Bermann: Den nya människan

”Hård” science fiction: rymden, utomjordingar
• Andy Weir: Ensam på Mars
• Robert A. Heinlein: Dubbelstjärna
• Jack Vance: Språken på Pao
• K. G Johansson: Africka
• John Wyndham: Triffiderna
• Cixin Liu: The Three-Body Problem
• Nnedi Okorafor: Lagoon
• Ann Leckie: Imperial Radch-serien (Ancillary Justice, Ancillary Sword och Ancillary Mercy [ej ännu publicerad])
• Alastair Reynolds: Blue Remembered Earth
• Paul McAuley: The Quiet War

”Mjuk” science fiction: Androider, AI
• Madeline Ashby: The Machine Dynasty-serien (vN, iD och Rev [ej ännu publicerad])
• Philip K. Dick: Ubik
• Philip K. Dick: Blade Runner (Androidens drömmar)

Noveller
• Oskar Källner: Munins skärvor
• Peter Öberg, red: Maskinblod-serien (Maskinblod 1, Maskinblod 2 och Maskinblod 3)
• John-Henri Holmberg, red: När allt förändrades

Om fantasy och science fiction
• John-Henri Holmberg: Fantasy
• John-Henri Holmberg: Inre landskap och yttre rymd, 2 delar
• The Encyclopedia of Science Fiction: http://www.sf-encyclopedia.com/